• Index
  •  » Zarząd
  •  » STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

#1 2008-03-03 16:44:49

xaw

Teatr Bezprzerwy

764697
Call me!
Skąd: z nienacka ;)
Zarejestrowany: 2007-12-03
Posty: 48
Punktów :   

STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

To będzie wątek poświęcony zmaganiom z "sami wiecie jaką" instytucją, miejscami komuś może wydawać się śmieszyny czy cóś w tym stylu ale nie czarujmy się - to że mniej więcej "wiem czego nie wiem" nie zmienia faktu  że poruszam się tam po omacku

runda pierwsza...
...miała miejsce w środę. Rozochocony sprawnością działania Urzędu Statystycznego i tempa nadania REGONu (cokolwiek to i po co jest), uzbrojony w brudnopis magicznego formularza NIP-2 ruszyłem do szturmu na okienko C gdzie rejestracja podmiotów wszelakich ma miejsce. Jednak odrobinę bojowo nastawiona przez poprzednich petentów Pani z Okienka szybko odparła natarcie, stwierdzając że na wniosku o NIP muszą się podpisać 3 osoby (miała rację- patrz paragraf 28 naszego statutu) a i sam statut podpisany być winien.

drugie starcie
- miało miejsce dzisiaj. Mając stosowne podpisy zarówno pod formularzem i pod statutem oraz prawie do konca wypełniony druk NIP-2 ruszyłem znowu do natarcia. Jednakże bardzo szybko zostałem rozbrojony bo pierwsze o co Pani z Okienka poprosiła to... dokument potwierdzający prawo do naszej siedziby (poprzednia jakoś nawet o tym nie wspomiała ). Jako że lokal nie jest własnością stowarzyszenia ani go nie wynajmujemy będzie potrzebna umowa użyczenia części lokalu zawarta między właścicielem budynku a stowarzyszeniem reprezentowanym przez zarząd (chyba że ustanowimy sobie pełnomocnika ). Bez tego ani rusz dalej, przynajmniej w tym kierunku. Z okienka C zostałem jeszcze odesłany do okienka A a następnie aż na drugie piętro (widziałem nawet drzwi gabinetu naczelnika, hehe ). Podróże kształcą i podczas tej wycieczki dowiedziałem się które kwadraciki jeszcze zaznaczyć na NIP-2 jeszcze oraz tego że deklaracje CIT-8 razem ze sprawozdaniem finansowym składamy raz w roku do końca marca za rok poprzedni (bo nie prowadzimy działalności gospodarczej, jeśli taką zaczniemy prowadzić to wówczas będzie trzeba inaczej pokombinować; poprawcie mnie jeśli się mylę ). Za rok 2007 nie będziemy musieli się rozliczać jeśli datą rozpoczęcia działalności będzie styczeń albo luty, czy co tam wpiszemy (chodzi o to kiedy zaczęliśmy zbierać składki, ale waham się czy nie zacząć od tego lutego, wówczas to styczniowe "pod stołem" nie będzie musiało być uwzględnione). Datą rozpoczęcia działalności nie musi być datą uzyskania wpisu do KRS. Jedyne co mnie martwi to że nie pamiętam czy przy REGONie naszą datą rozpoczęcia działalności nie był właśnie 13.XII, a jeśli tak to chyba dobrze jakby się obie daty pokrywały...
Na pamiątkę z wycieczki dostałem jeszcze ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej jest tam opisane jak ma wyglądać i z czego się składać nasze sprawozdanie finansowe, które po spłodzeniu przez zarząd musi zostać zatwierdzone przez komisję rewizyjną i w terminie 10 dni od zatwierdzenia dostarczone do US.

Podsumowując rundę drugą- potrzebujemy umowy użyczenia części lokalu, najlepiej "na wczoraj", bo nie wiem czego będzie nagle brakowało przy kolejnym starciu . Kończę wywód bo mi obiadek stygnie

Ostatnio edytowany przez xaw (2008-03-03 17:02:41)


http://r3.fodey.com/1f1d0569be58a4d63aee157af524c5efa.1.gif

Offline

 

#2 2008-03-03 18:52:44

Greg

Administrator

1487557
Zarejestrowany: 2007-11-30
Posty: 63
Punktów :   
WWW

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

xaw napisał:

nie pamiętam czy przy REGONie naszą datą rozpoczęcia działalności nie był właśnie 13.XII, a jeśli tak to chyba dobrze jakby się obie daty pokrywały...

Xaw... ja Cię proszę - wyrób sobie ten nawyk przygotowywania sobie wszystkiego wraz z kopią (tak jak mówiłem - mogę Ci to skserować - daleko nie masz). Tam gdzie trzeba na kopii domagaj się pokwitowania odbioru.

Offline

 

#3 2008-03-03 21:48:34

xaw

Teatr Bezprzerwy

764697
Call me!
Skąd: z nienacka ;)
Zarejestrowany: 2007-12-03
Posty: 48
Punktów :   

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

wiem wiem, ale jak to się mawia - jestem mądry po szkodzie teraz
13.XII jest tam na pewno bo nie miałem pojęcia że mogło by się tam przydać wpisanie czegoś innego
Tamto był sam wniosek, na zaświadczeniu o REGONie którym się wszędzie posługujemy jedyną datą jest data otrzymania REGONu 18.II. Chyba stwarzam sobie problemy bo jakoś mało prawdopodobne żeby ktoś ze skarbowego przetrząsał wnioski o REGON

wykopałem wniosek o REGON, ta data jest określona jako "faktyczna lub przewidywana", jakby co możemy się upierać że 13.XII to planowana była a w praktyce wyszedł luty
Bez sensu trochę no ale zawsze jakiś argument


byłem tam dzisiaj zobaczyc ten wniosek, podany 13.XII jest- tak jak mi się wydawało- tylko dla nich i niezobowiązująco więc na NIP-2 podajemy datę rozpoczęcia działalności gdzieś w 2008 i święto lasu

Ostatnio edytowany przez xaw (2008-03-04 13:56:04)


http://r3.fodey.com/1f1d0569be58a4d63aee157af524c5efa.1.gif

Offline

 

#4 2008-03-04 21:32:44

Greg

Administrator

1487557
Zarejestrowany: 2007-11-30
Posty: 63
Punktów :   
WWW

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

xaw napisał:

ta data jest określona jako "faktyczna lub przewidywana",

No jeśli faktycznie jest "lub przewidywana" to nie ma najmniejszego problemu moim zdaniem :-)

Offline

 

#5 2008-03-05 00:06:01

xaw

Teatr Bezprzerwy

764697
Call me!
Skąd: z nienacka ;)
Zarejestrowany: 2007-12-03
Posty: 48
Punktów :   

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

ale tak czy siak trzeba sklecić jakąś umowę użyczenia części lokalu bo bez tego dalej nie ruszymy Do otwarcia konta potrzebujemy już NIPa.

Wygrzebałem takie coś http://www.wiol.com.pl/resources/downlo … alnego.doc
i takie http://www.prawo.ngo.pl/x/219882 oraz przykład http://www.prawo.ngo.pl/x/72383

Ktoś ma jakiś pomysł na to? Bo z prawa to ja jakoś trochę na lewo byłem


http://r3.fodey.com/1f1d0569be58a4d63aee157af524c5efa.1.gif

Offline

 

#6 2008-03-06 13:21:16

kamyk

Teatr Bezprzerwy

4395433
Call me!
Zarejestrowany: 2007-12-10
Posty: 17
Punktów :   

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

hallo wiec nie bardzo jestem przekonana do tej umowy, znaczy sie nie rozumiem, dlaczego nie wystarczy potwierdzenie mojego zameldowania tam??? Naleze do stowarzyszenia Kulturapia i oni nic takiego nie potrzebowali, mimo, ze nie sa wlascicielami lokalu, gdzie jest siedziba! No i ostatni problem... jezeli umowa taka faktycznie jest potrzebna, to moge ja podpisac z rodzicami w sobote, ale juz jestem ciekawa ich reakcji na to... tata moze sie nie zgodzic.. serio.. no ale moze moje zdolnosci persfazyjne jakos pomoga. CZY NA PEWNO MUSIMY MIEC UMOWE?? NIE WYSTARCZY POTWIERDZENIE ZAMELDOWANIA? a do umowy co jeszcze? zaswiadczenie, ze moi rodzice sa wlascicielami... I hope not..

Offline

 

#7 2008-03-06 17:48:14

Greg

Administrator

1487557
Zarejestrowany: 2007-11-30
Posty: 63
Punktów :   
WWW

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

kamyk napisał:

CZY NA PEWNO MUSIMY MIEC UMOWE??

W podobnych sprawach często warto rzucić magicznym hasłem - "proszę mi podać podstawę prawną". Zdarza się, że kobietę zatyka i przyjmuje jak jest. A jeżeli dalej kozaczy chociaż podstawy prawnej wskazać nie chce to można prosić o rozmowę z przełożonym - może on będzie w stanie wskazać podstawę prawną ;-)


pozdrawiam
Grześ

Offline

 

#8 2008-03-07 00:58:01

xaw

Teatr Bezprzerwy

764697
Call me!
Skąd: z nienacka ;)
Zarejestrowany: 2007-12-03
Posty: 48
Punktów :   

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

hehe,  nie muszę jeszcze raz lecieć do US zeby się dowiedzieć jaka ta podstawa prawna jest  - ustawa z dnia 13 października 1995 o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników Dz.U. 2004 nr 269 poz 2681 z późniejszymi zmianami; jest ona podstawą wszystkiego co się wypisuje na wniosku o NIP. Zgodnie z nią należy podać dokumenty potwierdzające podane informacje (art 5 ust 4b), nam chodzi o "dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w których znajduje się siedziba". Nie musimy być właścicielami lokalu ani najemcami, chodzi tylko o potwierdzenie że możemy mieć siedzibę tam gdzie mamy Takie powiedzmy "potwierdzenie zameldowania stowarzyszenia" (stowarzyszenia, nie potwierdzenie zameldowania "Pani Prezes" )

Wrzuce tu jeszcze pare cytatow z tego Portalu organizacji pozarządowych ngo.pl (stamtad np. PINOKIO jest)

"NIP

Gdzie?: urząd skarbowy (właściwy, ze względu na siedzibę stowarzyszenia)
Dokumenty: organizacja wypełnia druk NIP-2; wymagana jest decyzja o nadaniu numeru REGON
Ponadto prowadzący działalność gospodarczą dołączają do zgłoszenia uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających zgłaszane informacje, w szczególności: wypis z KRS, zaświadczenie o numerze REGON, umowa na posiadanie/wynajem lokalu, w którym znajduje się siedziba, informacja o koncie bankowym. Upoważniony pracownik przyjmujący zgłoszenie poświadcza zgodność przedstawionych odpisów tych dokumentów lub w uzasadnionych przypadkach może sporządzić taki odpis, oryginały zaś zwraca zgłaszającemu za pokwitowaniem na odpisach.

UWAGA: Od 1 stycznia 2007 r. obowiązek zgłoszenia numeru NIP do KRS mają stowarzyszenia i fundacje prowadzące działalność gospodarczą. Nie jest jeszcze jasne, czy ten obowiązek dotyczy też organizacji, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Zgłaszając NIP należy złożyć do KRS formularz KRS-Z20 wraz z załącznikiem KRS-ZY oraz zaświadczeniem o nadaniu numeru NIP. Za głoszenie numeru NIP do KRS nie płaci się."

Może Kulturapia nie prowadzi działalności gospodarczej a my mamy taką możliwość i stąd ta rozbierzność? Jest też opcja taka że co urząd skarbowy to odmienna interpretacja przepisów

"Lokal - umowa użyczenia

(...)

Starając się o NIP organizacja musi przedstawić dokument potwierdzający prawo do lokalu. Może to być np. akt własności lokalu, umowa najmu lub umowa użyczenia.

Według Kodeksu cywilnego (art. 710 - 719 tytułu XVIII k.c.) użyczenie polega na nieodpłatnym oddaniu innej osobie rzeczy do czasowego z niej korzystania przy zastrzeżeniu obowiązku zwrotu. Przez umowę użyczenia jedna osoba lub instytucja (użyczający) pozwala innej osobie lub instytucji (biorącemu) na bezpłatne używanie oddanej mu rzeczy. Umowa taka jest nieodpłatna, a jej przedmiotem mogą być zarówno nieruchomości (np. lokal), jak i przedmioty ruchome (np. komputer).

Stronami umowy mogą być osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne, nie posiadające osobowości prawnej. W umowie najczęściej biorący zobowiązuje się do pokrywania kosztów utrzymania rzeczy użyczonej (np. opłacania rachunków za gaz, prąd i wodę przy użyczeniu mieszkania) lub związanych z jej eksploatacją.

Osoba użyczająca lokal lub część lokalu musi mieć prawo do tego rodzaju działania, czyli w przypadku lokalu własnościowego jest jego właścicielem lub główny najemca zgadza się na podpisane tego rodzaju umowy, a w przypadku mieszkania spółdzielczego właściciel musi uzyskać zgodę spółdzielni.

Warto wiedzieć również, że jeśli organizacja ma zamiar przeznaczyć lokal spółdzielczy na cele użytkowe (prowadzić tam działalność - np. rehabilitację lub powiesić na bloku tablicę informującą o siedzibie organizacji), spółdzielnia ma prawo podnieść czynsz w tym lokalu, ponieważ następuje zmiana jego przeznaczenia: z mieszkaniowego na użytkowy. Pamiętać należy również o tzw. podatku lokalnym (tj. podatek od nieruchomości, taki jak podatek od lokali użytkowych).

Bezpłatne użyczenie lokalu jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych pod warunkiem, że lokal zostanie przeznaczony na: działalność naukową, naukowo-techniczną, oświatową, oświatowo-wychowawczą, kulturalną, dobroczynną, rehabilitację zawodową i społeczną inwalidów, w zakresie kultury fizycznej i sportu, związaną z ochroną środowiska, z ochroną zdrowia i pomocą społeczną, z kultem religijnym lub działalność związków zawodowych (art. 16 ust 1 Ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych). W praktyce oznacza to, że jeśli cele organizacji są zbieżne z wymienionymi wyżej, użyczający lokal nie zapłaci podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jeśli lokal, który jest przedmiotem użyczenia nie jest przeznaczony na działalność statutową, mieszczącą się w podanych wyżej celach lub jest przeznaczony na działalność gospodarczą, należy podpisać normalną umowę najmu ze wszelkimi konsekwencjami podatkowymi.

W przypadku, gdy właściciel lokalu jest jednocześnie członkiem zarządu organizacji, która chce użyczyć od niego lokal, umowę użyczenia powinni podpisywać pozostali członkowie zarządu (zgodnie ze sposobem reprezentacji określonym w statucie) jako strona biorąca i właściciel lokalu, członek zarządu organizacji - jako strona dająca (użyczająca). Zarząd może również wyznaczyć pełnomocnika organizacji, który taką umowę podpisze."

Czy już zaspokoiłem Waszą ciekawość o co nam dokładnie chodzi i na jakiej podstawie US się tego domaga? I hope yes
Tylko nie chciejcie ode mnie wykazania się znajomością ordynacji podatkowej, ta ustawa ma jakieś 110 stron bełkotu
Jedno jest pewne- jeśli wolno im będzie czegoś od nas chcieć będą chcieli tego NA PEWNO

Ostatnio edytowany przez xaw (2008-03-07 01:04:16)


http://r3.fodey.com/1f1d0569be58a4d63aee157af524c5efa.1.gif

Offline

 

#9 2008-03-10 22:08:05

kamyk

Teatr Bezprzerwy

4395433
Call me!
Zarejestrowany: 2007-12-10
Posty: 17
Punktów :   

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

o masakrea... Ksawery wybacz, nie przeczytalam wszystkiego, moze gdy bede miala wiecej czasu, tymczasem podpiszemy taka umowe. Rodzice mnie chyba pocwiartuja....... masacraaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Offline

 

#10 2008-03-11 16:38:55

xaw

Teatr Bezprzerwy

764697
Call me!
Skąd: z nienacka ;)
Zarejestrowany: 2007-12-03
Posty: 48
Punktów :   

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

co to to nie nie mogą Cię poćwiartować, jesteś nam potrzebna!! pomijając względy oczywiste jak np. kto będzie bez przerwy to nasze bezprzerwy ciągnąć do przodu to chociażby dlatego że nie mamy wiceprezesa mogącego wypełniać Twoje obowiązki hehe
byle spokojnie, najpierw taką umowę musimy sklecić jakoś żeby była poprawna pod względem merytorycznym oraz formalno-prawnym; żeby nie było trzeba Cię narażać na ponowne ćwiartowanie


http://r3.fodey.com/1f1d0569be58a4d63aee157af524c5efa.1.gif

Offline

 

#11 2008-03-25 20:28:53

Greg

Administrator

1487557
Zarejestrowany: 2007-11-30
Posty: 63
Punktów :   
WWW

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

Jakieś nowe wieści z pierwszej linii frontu Xaw?

Offline

 

#12 2008-03-30 13:30:11

xaw

Teatr Bezprzerwy

764697
Call me!
Skąd: z nienacka ;)
Zarejestrowany: 2007-12-03
Posty: 48
Punktów :   

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

"na zachodzie bez zmian"
główne działania taktyczne mają teraz miejsce na linii Kamila - rodzice, no a o ile mi wiadomo tam się nic na razie nie dzieje...


http://r3.fodey.com/1f1d0569be58a4d63aee157af524c5efa.1.gif

Offline

 

#13 2008-05-06 16:40:35

kamyk

Teatr Bezprzerwy

4395433
Call me!
Zarejestrowany: 2007-12-10
Posty: 17
Punktów :   

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

Ksaw, jak tam NIP?

Offline

 

#14 2008-05-28 13:42:33

xaw

Teatr Bezprzerwy

764697
Call me!
Skąd: z nienacka ;)
Zarejestrowany: 2007-12-03
Posty: 48
Punktów :   

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

wczoraj nastąpił przełom
rzeczony różowy papiór został przyjęty

Czegoś znowu nie zrozumiałem; mianowicie nasz odpis z KRS to niby nie "właściwy" odpis tylko "odpis postanowienia", bo ten "właściwy" to na jakimś ponoć innym druku jest
ale konia z rzędem kto mi wytłumaczy o co tej babce chodziło, nie wiem co mielibyśmy z KRS dostać - tym bardziej że dane na odpisie i tak byłyby takie same
tak czy inaczej nie upierała się że chce koniecznie inny odpis i grunt że wniosek przyjęty , czekamy teraz na list z US którym to przyjdzie rzeczony NIP

Sprawa zostanie załatwiona "bez zbędnej zwłoki", w terminie "do 1 miesiąca, w sprawach szczególnie skomplikowanych do 2 miesięcy". Oczywiście każda sprawa jest "szczególnie skomplikowana", hehehe (czyż to określenie terminów nie jest urocze? ) ale już nie ma nawału ludzi składających PITy i US świeci pustkami więc myślę że tak do 2 tygodni coś powinno przyjść

potem mamy jakoś 14 dni żeby załatwić rachunek bankowy i pieczątkę i złożyć zgłoszenie aktualizacyjne
i to na razie tyle


http://r3.fodey.com/1f1d0569be58a4d63aee157af524c5efa.1.gif

Offline

 

#15 2008-05-29 00:14:57

Greg

Administrator

1487557
Zarejestrowany: 2007-11-30
Posty: 63
Punktów :   
WWW

Re: STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

No to ładnie :-)  Czyli teraz dopiero się zacznie ;-P

Offline

 
  • Index
  •  » Zarząd
  •  » STB vs US czyli nasze boje ze skarbówką ;]

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl